به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، که امروز چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۳ در پنجمین سفر استانی دولت یازدهم به لرستان رفته است، در سخنرانی در جمع استقبال کنندگان، ضمن ابراز خرسندی از این که در ماه شعبان، ماه میلادها به ویژه ایام سالگرد میلاد امام عصر حضرت مهدی (عج)‌ به استان لرستان سفر کرده است، تصریح کرد:‌ این ماه همزمان است با سالگرد انتخابات پرشور ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ که به تعبیر مقام معظم رهبری ملت بزرگ ایران حماسه سیاسی عظیم و جاودانی را به یادگار گذاشت.
روحانی در جمع پرشور مردم خرم آباد در استادیوم اصلی این شهر و در اولین روز از سفر استانی به استان لرستان افزود: مردم عزیز لرستان، مردان و زنان لر، مردان و زنانی (هستند) که در مسیر ایستادگی و دفاع از کشور و برای آبادانی این سرزمین و برای حمایت از فرهنگ دینی و اسلام عزیز و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هر آنچه داشتند در کف اخلاص گذاشتند.
رئیس جمهور،  استان لرستان را سرزمین علما و بزرگان و مراجع و اندیشمندان و صاحبنظران دانست و گفت: ‌این استان مردان بزرگی همچون آیت‌الله العظمی بروجردی، بزرگ‌ترین فقیه دوران معاصر و مرجع علی‌الاطلاق دنیای تشیع را در خود پرورانده است که شخصیتی کم‌نظیر و بی‌نظیر از لحاظ علم، دانش، هوش و استعداد و بنیانگذار وحدت دنیای اسلام بود.
وی همچنین به مرحوم کمالوند و مرحوم آیت‌الله سلطانی و صدها استاد بزرگ، نویسنده، شاعر، اندیشمند و هنرمند استان لرستان اشاره کرد و افزود: ‌این استان سرزمین کوه‌های سربه‌فلک کشیده زاگرس و سرزمین دلاوری‌ها، قهرمانی‌ها و ایستادگی‌هاست.
رئیس جمهور همچنین لرستان را سرزمین لشکر ۸۴ و لشکر ابوالفضل و همچنین دلاوران و عشایر و ایثارگران دانست که در دوران دفاع مقدس حماسه های بزرگی آفریدند.
آقای روحانی گفت: ‌این سرزمین، سرزمینی نیست که در استادیوم ورزشی‌اش مردم از بیکاری در رنج باشند و اینکه در مسیر خیابان و استقبال پرشور مردم شعارهایی را بشنوند که مردم به‌ویژه دختران و پسران جوان و عزیزش از بیکاری  در رنج باشند.
سخنرانی روحانی برای مردم لرستان
رئیس جمهور گفت: در شرایط کنونی، دولت مصمم است در زمینه مهار کردن تورم، راه خود را ادامه دهد.
وحانی در ادامه سخنانش افزود: دولت به وعده ای که از روز اول به مردم داده است در زمینه مهار کردن تورم، قدم به قدم در مسیری حرکت می‌کند که شرایط را برای زندگی مردم بهبود بخشد.
وی گفت: در آغاز این دولت، تورم ۴۳ درصد بود و امروز تورم نقطه به نقطه ۱۶ درصد است، بنابراین دولت قدم بسیار مهمی در این زمینه برداشته است اما در عین حال هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب و زندگی راحت مردم راه فراوانی در پیش دارد.
رئیس جمهور افزود: دولت در کنار مجلس شورای اسلامی و سایر قوا با رهنمودهای مقام معظم رهبری راه را تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه خواهد داد.
آقای روحانی گفت: امسال قدم دیگری که برداشته شده است کاهش رنج و بار مردم در زمینه سلامت است و قدم به قدم (در زمینه)‌ شرایط بیمارستان‌های دولتی برای معالجه مردم، وضع بیمه بیماران صعب‌العلاج و مردمی که در رنج بیماری‌های خاص هستند، دولت قدم برداشته است و قدم برخواهد داشت.
وی ادامه داد: امسال روز به روز در مراجعه به بیمارستان ها و داروخانه ها برای تهیه دارو و کمک به بیمه خواهید دید که شرایط برای مردم سهل‌تر خواهد شد و این یکی از تصمیمات مهم دولت تدبیر و امید برای رفاه حال مردم در نظام سلامت است.
رئیس جمهور گفت: ما همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار دادیم و ارزش دفترچه های بیمه را بالا بردیم و در ماه ها و سال های آینده این راه را ادامه خواهیم داد.
آقای روحانی افزود: در زمینه تولید اولین قدم‌ها را برداشته‌ایم و در همین استان لرستان در طول ۱۰ ماه گذشته ۲۶۰۰ میلیارد تومان چه بودجه دولتی چه بخش خصوصی برای رونق مصرف شده است.
وی اظهار داشت: ما به سمت رونق حرکت خواهیم کرد و تا کسب و کار رونق نیابد و شغل برای جوان ها نباشد مسئله بیکاری حل نخواهد شد.
رئیس جمهور گفت: ما در این زمینه قدم به قدم در مسیر اشتغال جوانان و رونق بیشتر کسب و کار قدم برخواهیم داشت.
آقای روحانی در ادامه افزود:  مسئله سوم مسئله محیط زیست است و محیط زیست و مشکلات جنگل های زاگرس را در نظر داریم و البته مشکل اینجا در لرستان کمتر و در ایلام بیشتر است.
وی گفت: من در بازدید از ارتفاعات ایلام و جنگل ها با مسئولان، مشکلات را دیدیم و برای درختان بلوط برنامه ریزی کردیم و این مشکل زیست محیطی را حل خواهیم کرد.
سفر روحانی به لرستان
رئیس جمهور در ادامه سخنانش در جمع مردم خرم آباد گفت:‌ جنگل های بلوط سرمایه بزرگ زاگرس، استان‌های کنار زاگرس و همه ملت ایران است و ان‌شا‌ءالله در این راه قدم های بزرگی برخواهیم داشت.
روحانی افزود‌: تنها بحث جنگل های بلوط نیست مشکلات فراوانی از نظر زیست محیطی وجود دارد که برخی را ما باید برنامه‌ریزی کنیم و برخی دیگر را باید با کمک کشورهای همسایه انجام دهیم.
رئیس جمهور گفت: نکته دیگری که می خواهم بر آن تأکید کنم ، مسئله سیاست خارجی است.
آقای روحانی افزود: این دولت در مسیر تعامل صحیح، درست و سازنده با دیگر کشورها به ویژه همسایگان در چارچوب منافع ملی و حقوق ملت ایران قدم برداشته است و قدم برخواهد داشت.
وی گفت: ‌به ملت ایران قول می دهم همانطور که تا امروز برای رفع تحریم ها و احقاق حقوق در زمینه هسته ای قدم های اولیه را برداشته ایم ، قدم های بعدی را نیز برخواهیم داشت.
آقای روحانی افزود: سربازان دیپلماسی شما امروز در خط مقدم در مذاکرات وین در تلاش هستند و اگر دنیا قدر ملت ایران و بزرگواری این ملت و عظمت این ملت و حقوق ملت ایران را بداند به اعتقاد بنده ما به راحتی می توانیم در زمینه حقوق هسته‌ای ملت ایران و رفع تحریم ها قدم های اصلی و نهایی را به حول و قوه الهی برداریم؛ ان‌شاء‌الله.
رئیس جمهور در ادامه سخنانش در جمع مردم خرم‌آباد گفت: اما در زمینه اعتاب مقدسه، حرم امامان شیعه (ع)، کربلا، نجف، کاظمین و سامرای عزیز به همه ابرقدرت‌ها و مزدورانشان و آدم‌کشان و تروریست‌ها اعلام می‌کنیم ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.
روحانی افزود: مردم طومارهای فراوانی نوشته اند تا بروند از حرم ائمه اطهار (ع) دفاع کنند و تروریست ها را سر جای خود بنشانند.
وی اضافه کرد: من به مردم عزیز ایران عرض می کنم بحمدالله نیروهای ایثارگر و فداکار از شیعه، سنی و کرد در سراسر عراق فراواند و آماده ایثار و فداکاری‌اند تا این گروهک‌ها و کسانی که پشتیبان آنان هستند چه در منطقه و چه در سطح جهان در برابر اراده ملت بزرگ عراق و ملت مسلمان این سرزمین چیزی نیستند و ان‌شاءالله آنها را سر جای خودشان خواهند نشاند.
رئیس جمهور در ادامه گفت: نکته دیگری که می خواهم بر آن تأکید کنم اقداماتی است که دولت برای استان لرستان مصمم به اجرای آن است.
آقای روحانی افزود: اولین قدم این تصمیمات، آبادانی و توسعه استان و در کنارش اشتغال برای جوانان عزیز ما خواهد بود.
وی گفت: نخستین قدم در زمینه تکمیل سدهایی است که ان‌شاءالله در سال ۱۳۹۳ به بهره برداری خواهد رسید، سدهایی از قبیل مَروَک و حوضیان که ان‌شاءالله این سدها در سال ۱۳۹۳ و اوایل ۱۳۹۴ به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس جمهور افزود: همچنین سد کمندان تا اوایل سال ۱۳۹۴ و نیروگاه برق‌آبی رودبار لرستان نیز ان‌شاءالله در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی گفت: درباره سد معشور هم که قبلاً تصمیم گرفته شده بود این سد ادامه پیدا نکند با بحث‌هایی که ما در تهران انجام دادیم، ان‌شاءالله کار این سد هم ادامه پیدا خواهد کرد.
رئیس جمهور طرح‌هایی را که دولت برای احداث و بهره برداری در استان لرستان در نظر گرفته است در جمع مردم خرم‌آباد تشریح کرد.
روحانی گفت: در کنار سدهایی که در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ در این استان به اتمام خواهد رسید سدهای دیگری هم در برنامه این سفر اعلام می شود که براساس برنامه، کار ساخت و تکمیل آنها ادامه خواهد یافت.
رئیس جمهور افزود: برای موضوع باغبانی و کشاورزی در مناطق شیب‌دار که نیاز به پمپاژ آب دارد، با وزارت جهاد کشاورزی در تهران موضوع بررسی و قرار شد اعتبارات لازم برای آنها منظور شود همچنین برای آبرسانی استان که باید اصلاح و از هدررفت آب جلوگیری شود برنامه ای آماده شده است که اجرای آن امسال و سال آینده ادامه می یابد.
وی اضافه کرد: چند جاده مهم هم در استان در دست برنامه‌ریزی است از جمله آزادراه خرم آباد- اراک که کار احداث آن آغاز شده است و تکمیل خواهد شد تا برای تسهیل رفت و آمد و جذب گردشگر مؤثر باشد.
رئیس جمهور گفت: برای احداث مجتمع های شیلاتی با وزارت جهاد کشاورزی صحبت هایی شده و طرح های آن آماده است که اجرا خواهد شد.
آقای روحانی با بیان اینکه طرح مهم پتروشیمی خرم آباد در حال تکمیل است افزود: برنامه ریزی شده است تا شهرکی صنعتی در کنار این مجتمع احداث شود که سرمایه‌گذاری‌های اولیه‌اش را وزارتخانه های نفت و صنعت انجام خواهند داد و پس از آماده شدن زیربنا از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در آن دعوت خواهد شد.
وی گفت: آماده شدن این شهرک صنعتی برای اشتغال زایی و رفع بیکاری استان مؤثر خواهد بود.
رئیس جمهور از دو طرح وزارت صنعت برای استان لرستان خبر داد و افزود: احداث کارخانه لاستیک خودرو و سنگ‌بری مدرن از طرح هایی است که این وزارتخانه اجرای آن را متقبل شده است.
وی اضافه کرد: در مسئله گردشگری، این استان نیاز به یک هتل چهار ستاره دارد تا هم برای جذب گردشگر و هم حضور استادان و متخصصان مؤثر باشد که بر این اساس قرار شد احداث آن را بنیاد مستضعفان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متقبل شود.
رئیس جمهور گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای توسعه صنایع دستی استان اقدامات مجدانه ای را در دستور کار دارد که برای اشتغال جوانان و بانوان مؤثر خواهد بود.
آقای روحانی افزود: برای مهارت های شغلی فارغ التحصیلانی که نیاز به یک دوره مهارت دارند قرار شد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه سرمایه گذاری کند و مدارک لازم را برای مهارت های حرفه ای در اختیار این افراد قرار دهد که این خود زمینه اشتغال را فراهم خواهد کرد.
رئیس جمهور به مردم استان لرستان گفت: تمام اعتباراتی که در بودجه امسال برای طرح های عمرانی این استان در قانون بودجه آمده است ۱۰۰درصد آن را دولت تخصیص خواهد داد و این قدم بسیار مهمی برای توسعه استان خواهد بود.
وی افزود: طرح‌های دیگری هم هست که در بودجه امسال پیش بینی نشده است، شامل ۷۹ طرح به ارزش ۶۱۰ میلیارد تومان که در شورای اداری استان مطرح خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه سخنرانی خود در جمع مردم خرم‌آباد گفت: برای تجهیز و بهره‌برداری از ظرفیت کامل بیمارستان شهید رحیمی خرم‌‌آباد در اینجا قول می دهم و جا دارد یاد کنیم از شهیدان رحیمی که در مجلس در خدمت آنها بودیم و همه شهیدانی که جان خود را نثار انقلاب کردند درود می‌فرستم همچنین به جانبازان و خانواده‌های آنها.
روحانی افزود: در اینجا برای اشتغال جوانان نیز قول می دهم که واحدهای تولیدی استان که یا کلا ً فعال نیست و یا درصد کمی از آنها فعال است احیا شود.
وی گفت: در گزارشی اعلام شده است که یازده، دوازده درصد ظرفیت واحدهای صنعتی فعال است.
رئیس جمهور افزود: شرایط بسیار خوبی برای اشتغال در این استان به وجود خواهیم آورد.
وی گفت: یک و هشت دهم میلیارد دلار از امکانات صندوق در اختیار واحدها برای سرمایه در گردش قرار خواهیم داد تا واحدهای صنعتی در استان یکی پس از دیگری فعال شود و زمینه اشتغال فراهم گردد.
آقای روحانی افزود: نکته مهمی را برای سرمایه داران و کارآفرینان مطرح می کنم و آن این است که صندوق توسعه ملی برای تسهیلات در این استان تخفیف ویژه ای در نظر گرفته است و برای بنگاه‌های کشاورزی تسهیلات با نرخ ۱۱ درصد، صنعتی ۱۶ درصد و گردشگری ۱۲ درصد پرداخت خواهد کرد که می تواند زمینه اشتغال را فراهم آورد.
رئیس جمهور گفت: این استان دارای آثار تاریخی ارزشمند و طبیعی جذاب است که بر این اساس سازمان گردشگری تسهیلاتی را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم می کند.
روحانی افزود: در این سفر تصمیمات مهمی برای توسعه و استفاده استان گرفته خواهد شد که مردم در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ شاهد تحولات مثبتی خواهند بود.
وی اضافه کرد: این تصمیمات در زمینه اقدامات زیربنایی و رفاهی از جمله ساخت بیمارستان، جاده، هتل و راه‌اندازی شهرک‌ها همچنین ساخت شهرک صنعتی پتروشیمی است که موجب اشتغال فراوان خواهد شد.
رییس جمهور گفت: این دولت با عنوان خادمان مردم به خدمت ادامه خواهد داد و استان شاهد رونق و توسعه در زندگی مادی و معنوی خواهد بود، با کمک مردم و با عنایت حضرت ولی‌عصر (عج) که در ایام این امام بزرگوار هستیم.
مردم خرم آباد
* رئیس جمهور، همچنین در بدو ورود به فرودگاه خرم آباد گفت که تصمیماتی در دولت برای توسعه استان لرستان اتخاذ شده است که به اطلاع مردم می رسد.
حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حمید چیت چیان وزیر نیرو، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی محلاتی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهوری و شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، روحانی را در این سفر همراهی می کنند.
رییس جمهوری در این سفر علاوه بر دیدار عمومی با مردم استان لرستان، قرار است با اقشار مختلف از جمله ایثارگران، نخبگان، برگزیدگان، عشایر و روستائیان استان دیدار کند.
نشست شورای توسعه و برنامه ریزی استان لرستان از دیگر برنامه های رییس جمهوری است که به منظور بررسی مشکلات استان به ریاست دکتر روحانی تشکیل خواهد شد.
بازدید از دو بخش پتروشیمی خرم آباد و کارخانه شیرپگاه از جمله برنامه های دکتر روحانی در این سفر است.
رییس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پیش از این به استان های خوزستان، هرمزگان، زاهدان و ایلام سفر کرده است.

نظر بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه های دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افتخارات